Jak ciekawie urządzić kuchnię?

28 grudnia 2020 by Brak komentarzy

Bez względu na to, czy kuchnię urządzamy od zera, czy remontujemy stare pomieszczenie, warto dołożyć wszelki starań, aby efekt końcowy nie tylko nam się podobał, ale również był funkcjonalny, ergonomiczny i wygodny w codziennym użytkowaniu. Kuchnia jest bowiem tym pomieszczeniem w domu, z którego korzystamy regularnie. Musi być dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb.

Aby ciekawie urządzić kuchnię, warto połączyć pomysły, które nam się podobają z tym, czego rzeczywiście potrzebujemy i jakie są nasze zwyczaje dotyczące korzystania z kuchni. Inaczej wyglądać będzie kuchnia rodziny z dziećmi, która często gotuje i je w domu, a zupełnie inaczej wyglądają kuchnie osób młodych i aktywnych, które często jedzą na mieście, a w kuchni najczęściej robią sobie kawę. Kuchnia powinna być również dopasowana pod względem stylistyki do innych pomieszczeń w naszym domu. Nie jest dobrym rozwiązaniem, gdy każde wnętrze prezentuje zupełnie inny wnętrzarski. To ważne szczególnie w sytuacji, gdy kuchnia jest otwarta na inne pomieszczenia, a co za tym idzie – jej aranżacja łączy się z wystrojem chociażby salonu.

Otwarta kuchnia dostarczy światła i przestrzeni

Ciekawym pomysłem na aranżację kuchni zarówno w domach, jak i w mieszkaniach w blokach jest kuchnia otwarta na salon. Prezentuje się ona o wiele bardziej efektownie niż zamknięte pomieszczenie. Kuchnia otwarta na salon jest jasna, pozwala na komunikowanie się z osobami przebywającymi w innych pomieszczeniach, daje też o wiele więcej możliwości aranżacyjnych. Jeśli decydujemy się na kuchnię otwartą, pamiętajmy, że wymaga ona bardzo dokładnego dopasowania mebli i zapewnienia sobie powierzchni do przygotowywania posiłków, a także do przechowywania. W otwartej kuchni automatycznie nie mamy jednej ściany, trzeba więc optymalnie wykorzystać te, które nam pozostały. Dobrym rozwiązaniem będą meble na wymiar, które można wykonać według indywidualnego projektu i dopasować je w stu procentach do potrzeb naszego wnętrza. Meble na wymiar pozwalają na wykonanie aranżacji kuchni dokładnie według naszego indywidualnego pomysłu, dzięki temu będzie ona funkcjonalna i w stu procentach ergonomiczna.

Wyspa kuchenna doda elegancji

Wśród nowoczesnych trendów kuchennych coraz częściej można spotkać wyspę kuchenną, która pojawia się w projektach kuchni zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w dużych mieszkaniach w blokach. Wyspa jest ciekawym dodatkiem aranżacyjnym, podkreśla styl i elegancję wnętrza, a także zwiększa powierzchnię zarówno do przygotowywania posiłków, jak i do przechowywania wszystkich kuchennych akcesoriów. Wyspę można efektownie oświetlić, dzięki czemu będzie przyciągała spojrzenia i będzie najmocniejszym akcentem aranżacyjnym w kuchni.

Nowocześnie, ale ze smakiem

Jeśli chcemy ciekawie urządzić kuchnię, dobrym rozwiązaniem jest obejrzenie kilku katalogów wnętrzarskich czy gazet z inspiracjami dotyczącymi wystroju. Zawsze jednak warto mieć świadomość, że nie wszystko, co dobrze wygląda na zdjęciach, będzie równie dobrze sprawdzało się w naszym wnętrzu. Warto brać pod uwagę także wielkość naszego pomieszczenia, jego ustawność czy obecność okna. Jeśli wnętrze nie jest zbyt duże lub znajduje się pod skosami, dobrym rozwiązaniem jest zaprojektowanie mebli dopasowanych dokładnie do potrzeb konkretnego wnętrza. Gotowe zestawy meblowe mogą nie do końca być dobrym rozwiązaniem. Zawsze będzie tak, że coś nie będzie pasowało, nie zmieści się lub zostanie nam zbyt dużo wolnej przestrzeni. Meble na wymiar pozwolą nam optymalnie wykorzystać posiadaną przestrzeń. Dodatkowo, z pewnością będą też o wiele bardziej trwałym rozwiązaniem niż tanie meble kuchenne dostępne w niektórych salonach.

Zwróć uwagę na oświetlenie

Planując aranżację kuchni, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jej właściwe oświetlenie. To ważne szczególnie w przypadku aneksów kuchennych i kuchni pozbawionych okien. W każdej kuchni powinno znajdować się zarówno oświetlenie górne, jak i światło boczne i punktowe. Pamiętajmy, aby dobrze doświetlić między innymi blaty robocze, na których przygotowujemy posiłki. Dobrze dobrane oświetlenie w kuchni będzie pełniło nie tylko funkcje praktyczne, ale również może być ciekawym uzupełnieniem wystroju lub mocnym elementem dekoracyjnym. Wystarczy, że zamiast zwykłych, prostych lamp zdecydujemy się na nieco bardziej designerskie propozycje. Dzięki temu cała kuchnia zyska na atrakcyjności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *