Kremy z filtrem dla niemowląt

26 stycznia 2021 by Brak komentarzy

Niemowlęta do swojego rozwoju potrzebują spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dzięki temu mają możliwość dotlenienia się, a promienie słoneczne pozwalają na wytwarzanie w organizmie witaminy D3, która ma ogromny wpływ na wchłanianie wapnia i fosforu z pożywienia, a co za tym idzie – na budowę zdrowych kości. Warto jednak pamiętać, że skóra malutkich dzieci jest niezwykle delikatna i nie powinna być nadmiernie narażona na negatywne działanie promieni słonecznych.

Wielu osobom wydaje się, że promieniowanie słoneczne działa na nas jedynie wtedy, gdy świeci słońce, jest bezchmurne niebo i piękna pogoda. Tymczasem warto rozróżniać dwa rodzaje promieniowania UVA i UVB. Promieniowanie UVB faktycznie ma miejsce wyłącznie w przypadku, gdy słońce świecie z pełną mocą i nie jest zasłonięte przez chmury. Promieniowanie UVA jest jednak obecne także w pochmurne dni, a to oznacza, że nawet, jeśli nasze dzieci nie przebywają na pełnym słońcu, są narażone na działanie promieniowania za każdym razem, gdy przebywają na świeżym powietrzu. Warto więc chronić maluszki przed promieniowaniem wiosną i latem nawet wtedy, gdy nie ma słońca. Promieniowanie słoneczne może powodować wiele szkód nie tylko w skórze, ale również w całym organizmie. Trzeba również pamiętać, że skóra dzieci jest wyjątkowo delikatna i nie jest tak mocną barierą, jak skóra dorosłego. Wystarczy już kilkanaście minut na słońcu, aby doszło do oparzeń słonecznych.

Jakie kremy dla najmłodszych?

W ofercie producentów kosmetyków dla dzieci można znaleźć szeroki wybór produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny produkt, warto zdobyć nieco wiedzy i upewnić się, na co zwracać uwagę przy wyborze. Większość produktów dostępnych jest dla dzieci po ukończeniu 6 miesiąca życia i nie jest to przypadek. Niemowlęta przez pierwszych 6 miesięcy życia powinny być bezwzględnie chronione przed słońcem. Nawet, jeśli chodzimy z nimi na spacery w ciepłe dni, trzeba zadbać o to, by na słońce nie były wystawiane. Najlepiej w cieniu i w odpowiednich ubrankach zasłaniających ciało. Co prawda zdarzają się też kremy z filtrem dla niemowląt po pierwszym miesiącu życia, ale nie jest dobrym pomysłem korzystanie z nich.

Wybierając kremy z filtrem, warto zwracać uwagę na wysokość SPF, czyli sun protection factor – wysokość filtra, który informuje o poziomie ochrony. Dostępne są zwykle kosmetyki o ochronie od 0 do 50, jednak zdarzają się również kremy z ochroną 75 czy 100. Im wyższy filtr, tym dla dziecka lepiej. Zwracajmy również uwagę na skład kosmetyków, a więc co znajduje się w kremie, który wcieramy w skórę najmłodszych. Lekarze pediatrzy, a także dermatolodzy zalecają kremy z filtrami mineralnymi, które w przypadku dzieci są zdrowszą alternatywą niż kosmetyki z ochroną chemiczną. Filtry mineralne są naturalne, nie zawierają żadnych sztucznych substancji, parabenów czy konserwantów. To bardzo dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku dzieci, które mają problemy alergiczne lub bardzo wrażliwą skórę. Przy wyborze odpowiedniego kremu dobrze jest kierować się również opiniami na temat produktu, jakie znajdziemy w sieci na różnych stronach i forach dla rodziców. Zdarza się bowiem, że kosmetyki są reklamowane jako świetnie działające, delikatne i nieuczulające, a w rzeczywistości mogą powodować sporo podrażnień i uczuleń. Dobrym rozwiązaniem, o ile to możliwe, jest wypróbowanie próbek poszczególnych kremów, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego kosmetyku.

Jak używać kremów z filtrem dla niemowląt?

Kremy z filtrem powinny być w przypadku małych dzieci stosowane zawsze, gdy wychodzimy z nimi na dwór. I nie ma tu znaczenia, czy świeci słońce, czy jest bardziej pochmurnie. Krem ma chronić maluszka przed szkodliwym promieniowaniem, także tym, które działa w czasie pochmurnych dni. Nie chodzi tu też o wyjścia z dziećmi na plażę czy w inne miejsca, gdzie jest się mocno narażonym na działanie promieni słonecznych. Nawet zwykły spacer po parku czy drzemka w cieniu w ogrodzie wymaga specjalnej ochrony. Delikatna skóra dziecka nie jest jeszcze na tyle ukształtowana, aby sama poradziła sobie ze szkodliwymi czynnikami. Im lepiej o nią zadbamy w najmłodszym wieku, tym mniej będzie z nią problemów, gdy dziecko będzie nieco starsze.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *